centiare باشگاه مشاهده روزنامه استان یزد

centiare: باشگاه مشاهده روزنامه استان یزد صفحه نخست روزنامه روزنامه های استان تیترروزنامه های یزد امروز 6اردیبهشت

گت بلاگز وب‌گردی خواندن سوره‌های مستحب در شروع و آخر روز

در متن زیر به سوره‌های مستحبی که خواندن آن‌ها در شروع و آخر روز ثواب بسیاری دارد، می‌پردازیم.

خواندن سوره‌های مستحب در شروع و آخر روز

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، ‌ خواندن قرآن کریم در تمامی ساعت های روز جهت فرد خیر و برکت بسیاری را به همراه دارد ضمن اینکه تلاوت این کتاب آسمانی باعث روشن شدن هرچه زیاد قلب و ذهن انسان می شود.

فضیلت خواندن قرآن در ساعات مخصوص شبانه روز

قرآن کریم مهمّ ترین حجّت خداوند بر بندگان و ترنّم آوای ایمان در گوش جان انسان ها هست. انس با قرآن کریم و تلاوت آن اثرات ثمربخش بر زندگی انسان دارد. به طوری که در گفتار معصومین ـ علیهم السّلام ـ و آیات قرآن کریم به قرائت و تلاوت بسیار، توصیّه شده است هست. « و َرَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِیلا » و « فَاقْرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ »

خواندن سوره‌های مستحب در شروع و آخر روز

رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ خطاب به ابوذر فرمود:«بر تو باد تلاوت قرآن و بسیار یاد خدا کردن، لیکن موجب بلند آوازگی تو در آسمان و نورانیّت تو در زمین است.»

حضرت علی ـ علیه السّلام ـ فرمودند:«هر کس با تلاوت قرآن انس بگیرد، دوری دوستان او را هراسان نکند.»

استحباب سوره های متفاوت در وقت های گوناگون:

اگر چه درهای رحمت الهی همواره به سوی بندگانی که صادقانه و مخلصانه او را می خوانند، باز است و هر لحظه می شود با تلاوت قرآن کریم با خدا ارتباط برقرار کرد، امّا امامان معصوم به بعضی از وقت ها و مکان ها عنایت بیشتری داشته اند. و کسب ثواب و فیض زیاد را در آن زمین و وقت خاص یادآوری کرده اند. از جمله این اوقات می توان به ماه مبارک رمضان، شب های قدر، روز عرفه، روزهای عید فطر، قربان، غدیر، شب های جمعه و… اشاره کرد.

در متن زیر به سوره‌های مستحبی که خواندن آن‌ها در شروع و آخر روز ثواب بسیاری دارد، می‌پردازیم.

همان طور که گفته شد، تأکید معصومین ـ علیهم السّلام ـ انس گرفتن و همنشینی با زلال وحی هست. لکن بعضی از سوره ها جهت قرائت در نمازهای واجب و نافله، بعضی در آخرهای شب، دسته ای دیگر به هنگام طلوع فجر و قسم دیگر در تمام ساعات شبانه روز توصیّه شده است است.

سوره های مناسب انتهای شب:

سوره انعام: از ابن عباس روایت شده است است که هر کس سوره ی انعام را هر شب بخواند، روز قیامت از ایمن شدگان است و روی آتش به چشم خود نمی بیند.

سوره یوسف: هر کس سوره ی یوسف را هر شب بخواند، خداوند عزّوجلّ او را محشور فرماید، در حالی که جمال او مانند جمال یوسف باشد و فزع روز قیامت به او اصابت نمی کند.

سوره اسراء:شیخ صدوق از حضرت امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت نموده که ایشان فرموده اند:هر کس در هر شب جمعه سوره ی اسراء را بخواند؛ نمی میرد تا آن که حضرت قائم ـ علیه السّلام ـ را درک نماید و از اصحاب آن حضرت باشد.

سوره کهف: هر کس هر شب جمعه، سوره ی کهف را بخواند نمی میرد، مگر شهید و خداوند او را با شهدا مبعوث می فرماید.

خواندن سوره‌های مستحب در شروع و آخر روز

سوره فرقان: در روایت آمده است که حضرت ابی الحسن ـ علیه السّلام ـ به اسحق بن عمار فرمود:قرائت سوره ی فرقان را رها مکن، به درستی که هر کس هر شب این سوره را بخواند خداوند او را ابداً عذاب نمی فرماید و از او حساب نمی کشد.

سوره لقمان: شیخ صدوق از امام باقر ـ علیه السّلام ـ روایت نموده:هر کس سوره ی لقمان را هر شب بخواند خداوند ملائکه ای را موکّل می فرماید تا او را در آن شب از ابلیس و لشکریانش حفظ نماید تا آن که صبح نماید.

سوره سجده: حسین بن ابی العلاء، از حضرت امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت نموده که فرموده اند:هر کس در هر شب جمعه، سوره ی سجده را بخواند، خداوند کتاب او را به دست راستش می دهد و او را از آن چه در آن بوده محاسبه نمی فرماید.

سوره ذاریات: داوود بن فرقد از مولایمان امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت نموده کسی که سوره ی ذاریات را در شب بخواند، خداوند معیشت او را اصلاح کند و روزی واسع بر او آورده و نور جهت او در قبرش قرار دهد.

در متن زیر به سوره‌های مستحبی که خواندن آن‌ها در شروع و آخر روز ثواب بسیاری دارد، می‌پردازیم.

سوره حجرات: حسین بن ابی العلاء از امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت نموده که فرموده اند:کسی که سوره ی حجرات در هر شب بخواند از زوّار حضرت محمد ـ صلّی الله علیه و آله ـ می باشد.

سوره واقعه: از زید شحّام روایت شده است است که امام باقر ـ علیه السّلام ـ فرمود:هر کس در هر شب پیش از خواب سوره ی واقعه را قرائت کند محشور می شود در حالی که صورت اش چون ماه شب چهارده تابان باشد.

سوره مؤمن: از ابی الصّباح کنانی روایت شده است است:امام باقر ـ علیه السّلام ـ فرمود:هر کس در هر شب سوره ی مؤمن را قرائت کند، خداوند گناهان گذشته ی او را و آن چه در جوانی مرتکب شده است و آن چه در پیری، همه را بیامرزد، و کلمه تقوی و خداترسی را ملازم و همدم او گرداند، و آخرتش را بهتر از دنیایش قرار دهد.

سوره های مناسب ابتدای روز:

خواندن سوره‌های مستحب در شروع و آخر روز

توحید: از حضرت علی ـ علیه السّلام ـ روایت شده است است کسی که در عقب نماز صبح یازده مرتبه سوره ی قل هو الله احد بخواند، در آن روز گناهی او را اصابت نمی کند. اگر چه شیطان (برای اجبار نمودن او به گناه) خود را خوار نماید.

علق: سلیمان بن خالد از امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت نموده کسی که در روز «اقرا باسم ربک» بخواند و سپس در آن روز از دنیا برود شهید از دنیا می رود.

انسان: عمرو بن جبیر عزرمی از پدرش از امام باقر ـ علیه السّلام ـ روایت نموده که فرمودند:هر کس سوره ی «هل اتی علی الانسان» را در هر صبح پنجشنبه بخواند خداوند او را با حور العین تزویج می کند.

حشر: از حضرت رسول ـ صلّی الله علیه و آله ـ روایت شده است است که فرمودند:هر کس هنگام صبح سه مرتبه بگوید « اعوذ بالله من الشیطان الرجیم» و سه آیه آخر سوره حشر را بخواند خداوند هفتاد هزار ملک را موکل می فرماید، جهت او دعا نمایند.

یس: از حضرت امام صادق ـ علیه السّلام ـ روایت است که فرمود:به درستی جهت هر چیزی قلبی است و قلب قرآن «یس» هست. بعد کسی که در هنگام روز (اوّل روز) سوره یس را بخواند، در آن روز از محفوظین و مرزوقین خواهد بود.

منبع:میزان

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: خداوند | دعا و نیایش | قرآن کریم | سوره های قرآن |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog