centiare باشگاه مشاهده روزنامه استان یزد

centiare: باشگاه مشاهده روزنامه استان یزد صفحه نخست روزنامه روزنامه های استان تیترروزنامه های یزد امروز 6اردیبهشت

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی آیا نقش آمریکا در منطقه محدود می‌شود؟ , پایتخت کشور عزیزمان ایران یا ریاض؟ ،

اندیشکده واشنگتن گزارش داد: اخیرا عربستان سعودی تلاش می کند به نزدیکی خود با چین عمق بخشیده و پایه های روابط اقتصادی اش با این دولت را مستحکم سازد، همچنانکه جهت

آیا نقش آمریکا در منطقه محدود می‌شود؟ , پایتخت کشور عزیزمان ایران یا ریاض؟ ،

نزدیکی تدریجی عربستان به چین و یک دنیا سوال؛ آیا نقش آمریکا در منطقه محدود می شود؟ / پکن، کدام یک را ترجیح می دهد؛ پایتخت کشور عزیزمان ایران یا ریاض؟

عبارات مهم : ایران

اندیشکده واشنگتن گزارش داد: اخیرا عربستان سعودی تلاش می کند به نزدیکی خود با چین عمق بخشیده و پایه های روابط اقتصادی اش با این دولت را مستحکم سازد، همچنانکه جهت کسب موضع سیاسی چین که نقش مهمی در تحولات منطقه ای دارد، می کوشد. این نزدیکی در سفر اخیر پادشاه عربستان به چین و امضای قراردادهایی به ارزش 65 میلیارد دلار، نمود می یابد.

به گزارش گزینش ، در ادامه این گزارش آمده است: در این جا یک پرسش مطرح می شود مبنی بر اینکه آیا نزدیکی عربستان و چین شروع کم کردن روابط عربستان و آمریکا خواهد بود یا اینکه چین نمی تواند خلأ جایگاه ایالات متحده را جهت سعودیها پر کند؟ جهت پاسخ به این پرسش بهتر است نزدیکی عربستان و چین در دو سطح اقتصادی و امنیتی را بررسی کرده و انعکاسهای آن بر روابط عربستان و آمریکا را تحلیل کنیم.

از حیث اقتصادی، معاون وزیر تجارت چین در اکتبر گذشته از تصمیم جدی چین و ریاض جهت ایجاد یک صندوق سرمایه گذاری به ارزش 20 میلیارد دلار خبر داده و عربستان را بزرگترین شریک تجاری چین در سطح غرب آسیا و آفریقا دانست. در حالی که معاون وزیر اقتصاد عربستان نیز از آمادگی موسسات سعودی جهت بررسی سرمایه گذاری در چین سخن گفت، همانطور که چین نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده هست. به این ترتیب عربستان می تواند قاعده استفاده از دلار را در معاملات نفتی اش با چین شکسته و براساس واحد پول چین، یوان، این معاملات را انجام دهد؛ تا جایگزینی جهت نقش در حال فروپاشی واشنگتن در خاورمیانه داشته باشد.

آیا نقش آمریکا در منطقه محدود می‌شود؟ , پایتخت کشور عزیزمان ایران یا ریاض؟ ،

در یک مکالمه تلفنی بین مدیر جمهور چین و بن سلمان، در نوامبر گذشته، مدیر جمهور چین بر عزم کشورش جهت تقویت شراکت استراتژیک خود با ریاض سخن گفت تا بدهید شکل با تحولات منطقه ای همراه شود. بویژه آنکه صادرات نفت خام سعودی به آمریکا اخیرا به پایین ترین حد خود در طول 30 سال گذشته رسیده هست. در حالی که چین به عربستان اجازه فروش محصولات نفتی اش در دومین بازار جهانی نفت را می دهد.

در سطح امنیتی، بعضی تحلیلگران معتقدند عربستان جهت به راه انداختن یک جنگ استراتژیک بین دولتهای بزرگ تلاش می کند تا بدهید ترتیب از سلاحهای بیشتری بهره مند شده است و از امنیت مملکت سعودی حمایت کند. این در شرایطی است که ایالات متحده پاسخ ضعیفی به نیازهای امنیتی و نظامی عربستان در سایه چالشهای امنیتی که با آن مواجه بوده، داده هست، مساله ای که دروازه ها را جهت چین و روسیه می گشاید تا وزنه خود را در منطقه سنگین تر کرد و مواضع خود علیه واشنگتن را هماهنگ کنند، آنچه که ایالات متحده را به بازیگری بی تاثیر در خاورمیانه تبدیل کرده و یا به کلی آن را از بازی خاورمیانه خارج می کند. عربستان می داند که نمی تواند از نقش آمریکا در زمینه امنیت ملی، به نفع چین، چشم پوشی کند؛ آیا که چین در مقایسه با آمریکا و حتی روسیه التزام سیاسی و نظامی کمتری نسبت به دولتهای منطقه دارد. علاوه بر اینکه واشنگتن قدرت تحمل سنگینی های استقرار نظامی، تحولاتی در این زمینه و تشکیل ائتلاف ها را دارد.

اندیشکده واشنگتن گزارش داد: اخیرا عربستان سعودی تلاش می کند به نزدیکی خود با چین عمق بخشیده و پایه های روابط اقتصادی اش با این دولت را مستحکم سازد، همچنانکه جهت

اما چین توان تحمل چنین سنگینی ها و بارهای امنیتی منطقه ای را ندارد و تمایلی به برخورد با ایالات متحده در خاورمیانه، در خود نمی بیند، بلکه از هیمنه آمریکا در آن استفاده می کند، لیکن می داند این عامل موجب امنیت راههای دریایی منتهی به چین می شود.

در بحبوحه درگیری سعودی ایرانی، کشور عزیزمان ایران می داند که در حال حاضر، جایگزینی جهت وجود نظامی آمریکا در خلیج فارس، با نشانه محدود نمودن نفوذ کشور عزیزمان ایران وجود ندارد، بویژه آنکه روابط بین عربستان و آمریکا در پی گزینش ترامپ اصلاح یافته است تا هر دو جهت کم کردن نفوذ کشور عزیزمان ایران تلاش کنند.

عربستان سعودی بخوبی می داند که نقشی که چین در رابطه با درگیری سعودی ایرانی ایفا می کند، تنها منفعت خود را در نظر دارد و پکن در آینده از روابط خود با کشور عزیزمان ایران به نفع روابطش با عربستان کناره گیری نخواهد کرد. ریاض همچنین می داند که خطرات جدایی کامل از واشنگتن در طولانی مدت، مصلحتی جهت سعودیها ندارد؛ از این رو، جهت استفاده از روابط اقتصادی با چین ضمن حفظ رابطه امنیتی اش با واشنگتن تلاش می کند. همانطور که چین و عربستان، هر دو، متوجهند که در سایه وجود پایگاههای نظامی آمریکا در تمام دولتهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس)، ریاض و پکن هیچ یک نمی توانند ایالات متحده را از موضع خود بعنوان یک عنصر تاثیرگذار نظامی در خلیج فارس، به زیر بکشند. بنابراین، عربستان هر دو دولت آمریکا و چین را بعنوان بازار مهم صادرات نفت خود حفظ می کند و به نظر می رسد که چین، عربستان سعودی و ایالات متحده در آینده اقداماتی در جهت توازن سه قوا در خلیج انجام خواهند داد که منافع یکسان آنها را تامین کند، بدون آنکه هیچ یک از این طرفها به حاشیه رفته یا از صحنه سرنگون شود.

آیا نقش آمریکا در منطقه محدود می‌شود؟ , پایتخت کشور عزیزمان ایران یا ریاض؟ ،

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | آمریکا | ایرانی | واشنگتن | عربستان | عربستان، | ایالات متحده | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog